מסלולים להפקת אנרגיה מגלוקוז:
 
המסלול האנאירובי – גליקוליזה, מסלול זה מפיק אנרגיה מגלוקוז ללא צורך בחמצן, הפקת האנרגיה הינה מהירה, אך אינה מנצלת את כל האנרגיה האצורה במולקות הגלוקוז. תוצרי הגליקוליזה הם חומצה לקטית – חומצת חלב או פירובט, אשר ממשיך את דרכו למסלול האירובי.
 
המסלול האירובי – מעגל קרבס ושרשרת הובלת האלקטרונים, מנצל את כל האנרגיה האצורה בגלוקוז - 3.75 קק"ל.
 
בגופנו קיימים מאגרים של גלוקוז – גליקוגן. הגליקוגן מאוחסן בעיקר בשרירים ובכבד, ישנה כמות קטנה המאוחסנת בכליות, אך כמות זו נחשבת לזניחה. כאשר גופנו צריך אנרגיה – גלוקוז, הגליקוגן מתפרק למולקולות בודדות של גלוקוז.
 
מלבד השימוש הישיר בגלוקוז כמקור לאנרגיה, גלוקוז משמש כחומר מוצא לייצור שומנים ופנטוזות – חד סוכרים בעלי חמישה פחמנים.
 
בתנאים בהם תזונת האדם מכילה פחמימות, גלוקוז מהווה את מקור האנרגיה העיקרי למוח ומערכת העצבים. בתנאים בהם תזונת האדם עשירה בחלבון ועניה בפחמימות, מייצר המוח אנזימים אשר מסוגלים להפיק אנרגיה מגופי קטון – תוצר לוואי של חמצון מוגבר של שומנים בכבד.
 
היפוגליקמיה – ירידה ברמת הסוכר בדם, במידה והינה חמורה עשויה להיות מצב מסכן חיים, מאחר וירידת סוכר בדם לערכים קריטיים עשויה לגרום לשיבוש פעולת המוח ומערכת העצבים.
באדם הבריא מצב זה לרוב אינו מתקיים, מאחר וקיימים מנגנונים אשר מאוזנים את רמת הסוכר בדם.  
 


גלוקוז וסוכרת
גלוקוז מועבר אל תאי הגוף דרך נשאים – Glucose Transporters – GLUTS, חלק מנשאים אלו מושפעים מאינסולין – הורמון המיוצר על ידי הלבלב.
בחולי סוכרת העברת הסוכר אל התאים אינה תקינה, כתוצאה מכך, חלה עליה ברמת הסוכר בדם.
מחלת הסוכר מאופיינת בשני מצבים עיקריים – האחד, סוכרת מסוג 1 – במצב זה הלבלב אינו מייצר אינסולין, השני, סוכרת מסוג 2 – במצב זה הלבלב מייצר אינסולין אך ישנה תנגודת לאינסולין אשר גורמת הירידה בכמות הגלוקוז אשר נכנסת אל תאי הגוף.
 
היפרגליקמיה – עליה ברמת הסוכר הגלוקוז בדם, גורמת לנזק לכלי הדם ולרקמות הגוף, לכן יש לטפל בסוכרת והגיע לאיזון הטוב ביותר האפשרי ברמת גלוקוז בדם.
© כל הזכויות שמורות לבעלי האתר: ליאור שנהב. אין להעתיק, לשכפל, לפרסם, לצלם או לעשות שימוש כלשהו בתוכן עמוד זה, ללא אישור מראש בכתב מהנהלת האתר. אין להתייחס למידע באתר כאל עצה רפואית , כתחליף לעצה רפואית או כתחליף להתייעצות עם כל בעל מקצוע אחר. התוספים המתוארים אינם תרופות ואינם תחליף לתרופות. כל העושה במידע זה שימוש על מנת לטפל בעצמו או באדם אחר, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד!
ספיגת גלוקוז במערכת העיכול
היות וגלוקוז הינו חד סוכר, לא נדרש תהליך עיכול אלא ספיגה בלבד אל הדם. גלוקוז נספג במערכת העיכול בשני אופנים:
ספיגה פסיבית - Facilitated Transport, אשר מתבצעת על פי מפל ריכוזים ואינה דורשת השקעת אנרגיה.
ספיגה אקטיבית  - Active Transport, על ידי נשא נתרן / גלוקוז Sodium – Glucose transporter תהליך אשר דורש השקעת אנרגיה.

מושגים

גלוקוז - Glucose

לפגישת היכרות ללא
התחייבות וללא תשלום

 
גלוקוז הינו חד סוכר בעל שישה פחמנים נוסחתו C6H12O6.
גלוקוז מוכר גם בשם דקסטרוז או סוכר ענבים.
 
גלוקוז הינו החד סוכר הנפוץ ביותר בטבע ומשמש כמקור אנרגיה לרוב האורגניזמים, מחיידקים, שמרים, חרקים, צמחים ובעלי חיים.
 
צמחים מייצרים גלוקוז מ – CO2, חמצן ואנרגיית השמש. הגלוקוז המיוצר מאוחסן בצמח כעמילן. כאשר אנו אוכלים מזונות אשר מכילים עמילן כגון: לחם, אורז, תפו"א, פסטה, העמילן מפורק במערכת העיכול למולקולות בודדות של גלוקוז, אשר משמשות את הגוף לאנרגיה