אצטיל קואנזים A  - תרשים מקוצר
אצטיל קואנזים A  - מבנה מולקולרי שלם

© כל הזכויות שמורות לבעלי האתר: ליאור שנהב. אין להעתיק, לשכפל, לפרסם, לצלם או לעשות שימוש כלשהו בתוכן עמוד זה, ללא אישור מראש בכתב מהנהלת האתר. אין להתייחס למידע באתר כאל עצה רפואית , כתחליף לעצה רפואית או כתחליף להתייעצות עם כל בעל מקצוע אחר. התוספים המתוארים אינם תרופות ואינם תחליף לתרופות. כל העושה במידע זה שימוש על מנת לטפל בעצמו או באדם אחר, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד!
אצטיל קואנזים A ומטבוליזם של פחמימות                              

הפקת אנרגיה מפחמימות מתרחשת בשלושה שלבים: גליקוליזה, המשך חמצון קבוצות אצטיל במעגל קרבס, העברת האלקטרונים על ידי מולקולות NADH ו – FADH לתהליך הזרחון החמצוני.
 
מולקולת גלוקוז נשברת בתהליך הגליקוליזה לשתי מולקולות פירובט. פירובט אינו יכול להיכנס לשלב השני – מעגל קרבס כמולקולה שלמה, האנזים פירובט דהידרוגנאז מבצע את פירוק הפירובט לקבוצת אצטיל ואת העברת קבוצת האצטיל לקואנזים A ליצירת אצטיל קואנזים A.

אצטיל קואנזים A מגיב עם אוקסלואצטט – מטבוליטי במעגל קרבס ליצירת ציטרט, תוך כדי העברת קבוצת האצטיל. כך ממשיכים הפחמנים אשר מקורם במולקולת הגלוקוז להתחמצן לשם הפקת מירב האנרגיה האצורה בגלוקוז

מושגים

אצטיל קואנזים - Acetyl coenzyme - A

לפגישת היכרות ללא
התחייבות וללא תשלום

 
אצטיל קואנזים A - Acetyl coenzyme A  או בשמה במקוצר - acetyl-CoA, הינה מולקולה בעלת תפקיד מרכזי במטבוליזם של פחמימות ושומנים. התפקיד הביולוגי המשמעותי ביותר של אצטיל קואנזים A הינו העברת קבוצת אצטיל אל מעגל קרבס. אצטיל קואנזים A בנוי ממולקולת קואנזים A וקבוצת אצטיל הקשורה אליה. קבוצות האצטיל נכנסות למעגל קרבס ועוברות תהליך חמצון והפקת אנרגיה