הרכב הציטופלזמה                                                              

הציטופלזמה כוללת את הציטוזול- חומר דמוי הג'לי אשר נוגע לכל תכולת התא, פרט לגרעין התא. מלבד הציטוזול, הציטופלזמה כוללת: שלפוחיות, שלד התא ואברוני התא למעט הגרעין. הציטופלזמה של תא אוקריוטי היא חלק מהתא שבין קרום התא למעטפת הגרעין. למעשה, הציטופלזמה והגרעין מהווים את הפרוטופלזמה של התא האוקריוטי. בתאים פרוקריוטים חסרי גרעין תא, הציטופלזמה למעשה מהווה את כל תכולת התא התחומה על ידי קרום התא.
 


תפקיד הציטופלזמה                                                             

לציטופלזמה יש חלק במספר תהליכים תאיים, כגון:
• העברת אותות מממברנת התא לאתרים בתוך התא, כגון גרעין התא, או אברוני התא.
• העברת מטבוליטים מאתר הייצור שלהם לאתר המטרה בתא.
• העברת מולקולות שנכנסות לתא על ידי אנדוציטוזה או בדרך להפרשה אל מחוץ לתא, בתוך שלפוחית.
• בציטופלזמה קיימים אנזימים אשר משתתפים בתהליכים כגון: גליקוליזה וגלוקונאוגנזה, מסלול הפנטוז פוספט, מעגל האוריאה ועוד תהליכים ביולוגיים חשובים, בהתאם לסוג התא.

© כל הזכויות שמורות לבעלי האתר: ליאור שנהב. אין להעתיק, לשכפל, לפרסם, לצלם או לעשות שימוש כלשהו בתוכן עמוד זה, ללא אישור מראש בכתב מהנהלת האתר. אין להתייחס למידע באתר כאל עצה רפואית , כתחליף לעצה רפואית או כתחליף להתייעצות עם כל בעל מקצוע אחר. התוספים המתוארים אינם תרופות ואינם תחליף לתרופות. כל העושה במידע זה שימוש על מנת לטפל בעצמו או באדם אחר, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד!

מושגים

ציטופלזמה - Cytoplasm

לפגישת היכרות ללא
התחייבות וללא תשלום

 
התא הינו היחידה המבנית, התפקודית והביולוגית של כל האורגניזמים. התא האאוקריוטי בנוי ממברנת התא אשר תוחמת את תוכן התא – ציטוזול ואברוני התא. הציטופלזמה מורכבת מהציטוזל ואברוני התא השונים, למעט גרעין התא.