© כל הזכויות שמורות לבעלי האתר: ליאור שנהב. אין להעתיק, לשכפל, לפרסם, לצלם או לעשות שימוש כלשהו בתוכן עמוד זה, ללא אישור מראש בכתב מהנהלת האתר. אין להתייחס למידע באתר כאל עצה רפואית , כתחליף לעצה רפואית או כתחליף להתייעצות עם כל בעל מקצוע אחר. התוספים המתוארים אינם תרופות ואינם תחליף לתרופות. כל העושה במידע זה שימוש על מנת לטפל בעצמו או באדם אחר, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד!
הציטוזול הינו החומר הנוזלי למחצה הממלא את פנים התא ובו מוטמעים שאר אברוני התא. הציטוזול  מוקף על ידי קרום התא והקרומים של אברונים שונים ומהווה מרכיב תאי נפרד. הציטוזול ואברוני התא, למעט גרעין התא, מהווים את הציטופלזמה.הרכב הציטוזול                                                                   

הציטוזול מהווה כ -70% מהנפח התא האאוקריוטי, הציטוזול מורכב בעיקר ממים כ -70% וחלבונים 20-30%. למעשה הציטוזול הינו מטריצה ​​דמויית ג'ל המאפשרת תנועה חופשית של יונים, מולקולות הידרופיליות וחלבונים כגון מיקרוטובולי ומיקרופילמנטים, אך גם מבנים גדולים יותר כגון שלפוחיות, על פני התא. הציטוזול מכיל יונים כגון: אשלגן, נתרן, ביקרבונט, כלוריד, סידן, מגנזיום וחומצות אמינו.
 


תפקיד הציטוזול                                                                  

לציטוזול יש חלק במספר תהליכים תאיים, כגון:
• העברת אותות מממברנת התא לאתרים בתוך התא, כגון גרעין התא, או אברוני התא.
• העברת מטבוליטים מאתר הייצור שלהם לאתר המטרה בתא.
• העברת מולקולות שנכנסות לתא על ידי אנדוציטוזה או בדרך להפרשה אל מחוץ לתא, בתוך שלפוחית.
• בציטוזול קיימים אנזימים אשר משתתפים בתהליכים כגון: גליקוליזה וגלוקונאוגנזה, מסלול הפנטוז פוספט, מעגל האוריאה ועוד תהליכים ביולוגיים חשובים, בהתאם לסוג התא.

מושגים

ציטוזול - Cytosol

לפגישת היכרות ללא
התחייבות וללא תשלום