ייצור לויקוטריאנים                                                               

האנזים פוספוליפאז - A2 - Phospholipase גורם להוצאת חומצה ארכידונית מפוספוליפידים הקשורים לממברנת התא. לאחר שחרור החומצה הארכידונית כחומצה חופשית בתא, החומצה הארכידונית עשויה לעבור מטבוליזם במספר מסלולים: מסלול הליפוקסינגנאז – Lipoxygenase pathway ומסלול הציקלואוקסיגנאז -    Cyclooxygenase pathway, אשר אינו רלוונטי לייצור לויקוטריאנים.
האנזים 5 ליפוקיגנאז - 5-lipoxygenase, ממיר את החומצה הארכידונית לחומצה 5 הידרוקסיפרוקסיאיקוזוטטריונית -Hydroperoxyeicosatetraenoic acid, 5-HPETE 5. 

5-HPETE מומרת על יד הידרוליזה ללויקוטריאן A4.
לויקוטריאן A4 מהווה צומת מטבולית לייצור לויקוטריאן B4 על ידי האנזים לויקוטריאן A4 אפוקסיד הידרולאז -  Leukotriene A4 epoxide hydrolase ולייצור לויקוטריאנים מקבוצה שניה המכונים ללויקוטריאנים של ציסטיניל -  Cysteinyl-leukotrienes, LTC4, LTD4, LTE4, על ידי האנזים גלוטטיון S טרנספראז - Glutathione S-transferase.
תפקיד הלויקוטריאנים                                                          

הגירת תאי הדם הלבנים
לויקוטריאן B4 מגייס תאי דם לבנים: נויטרופילים, תאי CD4 + T ותאי +CD8 לאתרי דלקת על ידי קישור לקולטן BLT1.
בתגובה לזיהומים ותגובות אלרגיות, תאי מאסט משחררים לויקוטריאנים, המושכים תאי דם לבנים נויטרופילים ותאי CD8 + T לאזורים הפגועים.
 
הגנה אנטי-מיקרוביאלית
בתאי דם לבנים אנושיים, לויקוטריאן B4 מגרה ייצור מולקולות בעלות השפעות אנטי-מיקרוביאליות עוצמתיות כגון: .α-defensins
 
לויקוטריאן B4   מגביר את פעולת הפגוציטוזה – בליעת חיידקים ווירוסים על ידי תאים לבנים – על ידי קישור לקולטן בתאים הלבנים וכן על ידי דיכוי פעולתו פרוסטגלנדין E2 בחסימת פעולת הפגוציטוזה.

 

תפקיד לויקוטריאנים של ציסטיניל - Cysteinyl-leukotrienes
לויקוטריאנים של ציסטיניל -  LTC4, LTD4, LTE4  ידועים בהשפעתם העוצמתית על החמרת תסמיני האסטמה עלי ידי גרימת היצרות דרכי הנשימה, הגברת ייצור הריר וקידום דלקת ריאות.
 
ייצור ציטוקינים
לויקוטריאניםLTD4 - LTE4 גורמים לשחרור של אינטרלאוקין - IL-4   על ידי אאוזינופילים - תאי דם לבנים הנלחמים בזיהומים נגיפיים וטפיליים וגורמים לתסמינים אלרגיים.
לויקוטריאנים LTC4, LTE4, גורמים לשחרור  ציטוקינים שונים כולל IL-5 ו- TNF-α מתאי מאסט - תאים דם לבנים המעורבים בתגובות אלרגיות.


© כל הזכויות שמורות לבעלי האתר: ליאור שנהב. אין להעתיק, לשכפל, לפרסם, לצלם או לעשות שימוש כלשהו בתוכן עמוד זה, ללא אישור מראש בכתב מהנהלת האתר. אין להתייחס למידע באתר כאל עצה רפואית , כתחליף לעצה רפואית או כתחליף להתייעצות עם כל בעל מקצוע אחר. התוספים המתוארים אינם תרופות ואינם תחליף לתרופות. כל העושה במידע זה שימוש על מנת לטפל בעצמו או באדם אחר, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד!

מושגים

לויקוטריאנים - Leukotrienes

לפגישת היכרות ללא
התחייבות וללא תשלום

 
לויקוטריאנים – הינם מתווכים תאיים דלקתיים ממשפחת האיקוסנואידים. לויקוטריאנים מיוצרים על ידי תאים לבנים כגון: תאי מאסט, אאוזינופילים, נויטרופילים, בזופילים ומקרופאגים.
 
ללויקוטריאנים תפקיד במחלות דלקתיות כמו נזלת אלרגית, מחלות מעי דלקתיות ואסטמה. הלויקוטרינים החשובים מבחינה קלינית הם LTB4 ולויקוטריאנים מקבוצה שניה המכונים לויקוטריאנים של ציסטיניל -  Cysteinyl-leukotrienes.