דימרים של טובולין מתחברים ליצירת המיקרוטובול. תוספת תצמיד האלפא ובטא טובולין גורמת ליצירת פרוטופילמנט – Protofilament (B). כ -13 פרוטופילמנטים ליניאריים מורכבים סביב ליבת המיקרוטובול החלולה (C). הפרוטופילמנטים בנויים ממערכי ראש לזנב של דימרים של טובולין המסודרים במקביל. כתוצאה מכך, מבנה המיקרוטובול  הינו קוטבי עם שני קצוות נפרדים: קצה בעל מטען חיובי, אשר נמצא מחוץ לצנטרוזום וקצה בעל מטען שלילי אשר נמצא בתוך הצנטרוזום.

מבנה המיקרוטובול יכול לעבור מחזורים מהירים של הרכבה ופירוק (D). הן יחידות האלפא טובולין והן יחידות הבטא טובולין מכילות יחידות GTP. יחידות ה – GTP משמשות כעוגן לקשירת הדימרים המרכיבים את המיקרוטובול. יחידות ה – GTP אשר קשורות לבטא טובולין עוברות תהליך הידרוליזה והסרת קבוצת פוספט, תהליך אשר גורם להיווצרות יחידת GDP. ליחידות ה – GDP זיקה חלשה למולקולות סמוכות וככל שיותר יחידות GTP מומרות ליחידות GDP הקשרים בין יחידות הדימרים נחלשים ומתחיל תהליך של פירוק המיקרוטובול.

מושגים

מיקרוטובול - Microtubule

לפגישת היכרות ללא
התחייבות וללא תשלום

 
מיקרוטובולים, יחיד – מיקרוטובול ( צינורון ), הינם המרכיב העיקרי השלישי של שלד התא. מיקרוטובולים בנויים כצילינדרים חלולים בעלי קוטר של 25 ננומטר. מיקרוטובולים מתפקדים הן לקביעת צורת התא והן במגוון תנועות תאים והפרדת כרומוזומים במהלך המיטוזה.

מבנה המיקרוטובול דינמי ועובר הרכבה ופירוק מתמיד בתא. מיקרוטובולים נמצאים בציטופלזמה של רובם המוחלט התאים האאוקריוטים, מעט תאים אינם מכילים מיקרוטובולים, לדוגמה: תאי דם אדומים.
 

מבנה המיקרוטובול                                                              

מיקרוטובולים בנויים מדימרים של החלבון טובולין – Tubilin (A). כל דימר בנוי מיחידת אלפא טובולין –
α-tubulin ובטא טובולין - β-tubulin. סוג שלישי של חלבון הטובולין הינו גמה טובולין – γ-tubulin, אשר משמש לעגינת המיקרוטובולי ולהארכתם, בליבת הצנטרוזום.  
© כל הזכויות שמורות לבעלי האתר: ליאור שנהב. אין להעתיק, לשכפל, לפרסם, לצלם או לעשות שימוש כלשהו בתוכן עמוד זה, ללא אישור מראש בכתב מהנהלת האתר. אין להתייחס למידע באתר כאל עצה רפואית , כתחליף לעצה רפואית או כתחליף להתייעצות עם כל בעל מקצוע אחר. התוספים המתוארים אינם תרופות ואינם תחליף לתרופות. כל העושה במידע זה שימוש על מנת לטפל בעצמו או באדם אחר, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד!