Facebook
כתבות ומאמרים אחרונים באתר
דיאטות נטולות גלוטן הינן הטיפול הטוב ביותר לחולי צליאק. החיים היום ללא גלוטן הרבה יותר קלים משהיו בעבר. למזלם של חולי הצליאק, קיימות חברות אשר מתמחות בייצור מוצרים דלי גלוטן, כמו כן במסעדות רבות קיים תפריט ללא גלוטן. 
 
כיום משווקות דיאטות אלו למטרות הרזיה וכאורח חיים בריא. אנשים רבים מאמצים דיאטות נטולות גלוטן גם אם אינם חולי צליאק מתוך מחשבה או אמונה כי דיאטה שכזו תתרום לבריאות ולעיכול טובים יותר ו/או לירידה במשקל...
 
 
האם לדיאטה נטולת גלוטן יש חסרונות מבחינה בריאותית? 
 


מה זה גלוטן?                                                                           

גלוטן הינו חלבון המצוי בדגנים מסוימים: חיטה שיפון, שעורה. בארץ אוסרים על חולי צליאק לאכול שיבולת שועל, בשל זיהום משני של גלוטן. ניתן למצוא שיבולת שועל ללא גלוטן. 

הגלוטן מורכב משני חלבונים גליאדין וגלוטנין, אצל חולי צליאק, חל שינוי במולקולת הגליאדין, אשר הופך את החלבון למטרה עבור מערכת החיסון.
 

 
מהי מחלת הצליאק?                                                                 

רוב האנשים מסוגלים לצרוך תפריט המכיל גלוטן ללא כל בעיה. אבל עבור אנשים עם מחלת צליאק, חלבון זה מעורר תגובה חיסונית דלקתית במעי.  תגובה דלקתי זו, במידה ואינה מטופלת עלולה לגרום נזק בלתי הפיך לרירית המעי הדק. חולי צליאק שאינם מאובחנים ומטופלים עשויים לסבול מחסרים תזונתיים חמורים, מאחר והמעיים הפגועים אינם מסוגלים לספוג חומרים מזינים חשובים.
 
מחלת הצליאק די שכיחה, אחד מכל מאה וחמישים אנשים. לא ידוע בדיוק כמה חולי צליאק קיימים באוכלוסייה מאחר ואנשים רבים אינם מאובחנים. הסימפטומים של המחלה יכולים להיות מעורפלים. הם עשויים לכלול: גזים, נפיחות, שלשולים וכאבי בטן. סימפטומים אלו קשורים למצבים כגון מעי רגיז או מחלות מעי דלקתיות, כך שקל לטעות באבחנה בקלות. מחלת הצליאק מאובחנת על ידי בדיקת דם, ביופסיה וניסיון עם דיאטה נטולת גלוטן. 
 
מחלת הצליאק היא לא אותו דבר כמו אלרגיה או אי סבילות לגלוטן חיטה, אם כי שני האחרונים יכולים לגרום לתסמינים דומים. הפתרון לכל שלושת התנאים הוא זהה: דיאטה ללא גלוטן! 
 
 

אילו מזונות מכילים גלוטן?                                                          

כפי שצויין, המקורות הישירים בדיאטה לגלוטן הינם: חיטה, שיפון, שעורה ושיבולת שועל. קיימים דגנים נוספים שלגביהם קיימת מחלוקת כגון: קינואה ואמרנט. אך אין כרגע עדויות על מנת להוציא דגנים אלו מהתפריט של חולי צליאק. 
 
גלוטן עשוי להימצא באופן משני במזונות כגון: מוצרי חלב מסוימים ( מכילים עמילן מעובד, שיכול להיות ממקור דגנים ), תבלינים כגון זעטר, פירות יבשים רטבים, חומץ, בירה, פיצוחים מסוימים, תוספי ויטמינים, תרופות מרשם. הסיבה להימצאות גלוטן במוצרים אלו הינה, שימוש בקמח כמרכיב לשם עיבוי, כחומר קושר או כחומר למניעת הידבקויות במזון. 
 
סיבה נוספת הינה זיהום משני של מזונות, במפעלים בהם קיים קו ייצור למזון אשר מכיל גלוטן, עשויים לעבור חלקיקים בכמות קטנה, אך משמעותית אל מזון אשר אינו אמור להכיל גלוטן. חלקיקים אלו, גם אם אינם נראים לעין, עשויים לעורר תגובה דלקתית במעי.  שימו לב, מוצרים שכותרתו "ללא חיטה" אינם בהכרח ללא גלוטן. כאשר מדובר במזונות ארוזים, תצטרכו להיות בקיאים בקריאת תוויות מזון. 

למרבה המזל, קיימים ארגונים אשר מציעים מידע מעודכן, הדרכה, ותמיכה. ניתן להוריד אפליקציה של אגודת הצליאק הישראלית  "מדריך מוצרי מזון ללא גלוטן" 
 

 
מהם החסרונות של דיאטה נטולת גלוטן?                                       

ישנם מספר דברים שצריך לדעת לגבי דיאטה נטולת גלוטן.
מוצרים ללא גלוטן נוטים להכיל פחות חומרים מזינים מאשר עמיתיהם המכילים גלוטן. כולל חומצה פולית וויטמינים אחרים מקבוצת B, סיבים, סידן, ברזל, וויטמין D. הסיבה לכך הינה שעל מנת למנוע מחסורים תזונתיים קליניים באוכלוסייה, קמח חיטה, בהיותו מקור למוצר בסיסי כגון לחם, מועשר ברכיבי התזונה חיוניים. 
לצערי, הקמחים אשר משמשים להכנת מזונות נטולי גלוטן עדיין אינם מועשרים. 
 
אין המשתמע שדיאטה נטולת גלוטן באופן הכרחי תהייה דלה ברכיבי מזון חיוניים. אולם זהו גורם אשר יש לקחת אותו בחשבון! 
 
יש מקורות רבים אחרים עבור רכיבי תזונה אלו, אולם צריך לתכנן את התפריט היומי והשבועי ולדאוג שלא ייווצרו מחסורים תזונתיים. במידה ובכל זאת יש חשש לתת צריכה של רכיב חיוני כל שהוא, ניתן כמובן להשתמש בתוספי תזונה. מולטי ויטמין פשוט ( ללא גלוטן כמובן ) עשוי להבטיח כיסוי תזונתי למספר רב של רכיבי תזונה.
 

 
האם דיאטה ללא גלוטן יכולה להועיל לירידה במשקל?                     

מה שמטעה בצליאק הוא שמה העברי, כרסת, וההנחה שהבטן התפוחה ( כיום כבר לא סימפטום נפוץ ) נובעת מהשמנה. חולי צליאק עשויים לסבול מבטן נפוחה בגלל תגובה דלקתית במערכת העיכול ובגלל עיכול וספיגה לקויים, לא בגלל השמנה. 
העובדה ההפוכה היא הנכונה,  לאנשים אשר צורכים תפריט ללא גלוטן יש סיכוי גבוה יותר להיות בעודף משקל. מוצרים ללא גלוטן נוטים להיות דלים בסיבים. היות וסיבים תזונתיים תורמים לתחושת מלאות ושובע ממושכים,  דיאטה דלת סיבים עשויה לגרום לתחושת רעב מוגברת יותר ולצריכת יותר קלוריות ועליה במשקל. כמו כן אנשים אשר צורכים דיאטות נטולות גלוטן עשויים מתוך הרגשה שהדיאטה "בריאותית" נוטים לאכול כמות גדולה יותר של מזונות אשר "מטיבים" עם הגוף.  
 
 

מהם יתרונותיה של דיאטה ללא גלוטן?                                         

היתרונות של תזונה ללא גלוטן לחולי צליאק, אלרגיות לחיטה, או אי סבילות לגלוטן ברורים למדי. במקרים של מחלת צליאק או רגישות לגלוטן שאינם מאובחנים, דיאטות נטולות גלוטן אכן יכולות להקל על סבל מיותר של שנים, שנים של תסמינים אשר לא נמצא להם מרפא אחר. 
 

 
מה המסקנה?                                                                           

אם אתם סובלים מסימפטומים אשר עשויים להיות קשורים לצליאק, אלרגיה או אי סבילות לגלוטן. גשו להיבדק על מנת לשלול או לאשר את החשדות. אתם יכולים כמובן להתחיל דיאטה נטולת גלוטן ולבחון האם יש לאורך זמן שיפור בתסמינים. שימו לב לאיכות המזון אשר אותו אתם צורכים. 
 
לגבי ירידה במשקל, אל תצפו לניסים... 
 

שמעתם על דיאטה נטולת גלוטן ואתם רוצים לנסות אותה לשם ירידה במשקל? 
לפני שאתם מורידים את המצורים נטולי הגלוטן מהתפריט שלכם, כדאי שתקראו את הכתבה הבא, שכן לא בטוח שזו הגישה התזונתית העדיפה עבורכם. כמו כן כדאי שתדעו שדיאטות נטולות גלוטן כוללות הימנעות מהרבה יותר מזונות מאשר רק הורדה של חיטה, שיפון ושעורה מהתפריט. 


דיאטות נטולות גלוטן