ממברנה - קרום התא
תפקיד הממברנה
1. הממברנה מהווה מחסום בין פנים התא לסביבתו.
2. הממברנה מאפשרת באופן סלקטיבי מעבר של חומרים שונים מהסביבה אל התא.
 
 

מבנה הממברנה
הממברנה מורכבת כמעט רובה משומנים וחלבונים אם כי קיימים בה גם סוכרים בעלי תפקידים שונים.
 
חלבונים, 55 אחוזים;
פוספוליפידים, 25 אחוזים
כולסטרול, 13 אחוזים;
שומנים אחרים, 4 אחוזים
פחמימות, 3 אחוזים.
פוספוליפידים – Phospholipids
פוספוליפידים מרכיבים את המבנה הבסיסי של הממברנה. בכל מולקולה אחת של פוספוליפיד יש שני קצוות שונים: ראש וזנב. "ראש" הפוספוליפיד מכיל קבוצת פוספט המקנה לו תכונה הידרופילית – משמעות דבר היא שהוא אוהב או נמשך למולקולות מים.
הזנב מורכב משתי חומצות שומן בעלות תכונה הידרופובית, או לא אוהבים להתערבב עם מולקולות מים. 
פוספוליפיד בממבנה
חלבוני הממברנה
חלבונים מהווים  כ 50% מנפח הממברנה. ניתן לסווג את חלבוני הממברנה על פי תפקידם:
 
חלבוני העברה – תעלות, נשאים, משאבות. חלבונים אלו מסייעים בהעברת חומרים אל תוך התא ומחוץ לתא, כגון: יונים, גלוקוז, חומצות שומן וועד. העברת החומרים עשויה להתבצע לפי מפל ריכוזים, ללא השקעת אנרגיה, אך גם כנגד מעבר ריכוזים בהשקעת אנרגיה.
 
קולטנים – חלבונים אלו מאפשרים תקשורת בין תאי הגוף. האותות הנקלטים עשויים על תהליכים בתא כגון: ייצור חלבונים, ייצור אנרגיה, התמיינות וחלוקת התא.
 
חלבוני היכרות – חלבוני היכרות משמשים כתעודת הזהות של התא, סימן לכך שהתא נמנה על רקמות הגוף המוגדרות כ"עצמי". סימון זה חיוני על מנת שתאי מערכת החיסון לא יזהו את התא כפולש וישמידו אותו. דוגמה לטעויות בזיהוי – מחלות אוטואימוניות כגון לופוס, בהן הגוף מזהה את תאי הגוף כמטרה להשמדה.
חלבוני היצמדות – חלבוני אלו יוצרים קישור בין תאים ובכך מאפשרים היווצרות רקמות.
 
אנזימים – זרזים של תהליכים ביולוגיים.
 
חלבוני מבנה – מחזקים ותומכים מכנית בקרום התא. 
חלבון ממברנה
כולסטרול
בתוך הממברנה, נמצאות מולקולות כולסטרול. תפקיד הכולסטרול הינו למנוע מעבר של מולקולות קטנות אל התא, כמו כן מייצבות מולקולות הכולסטרול את תנועת הפוספוליפידים, בכך נשמרת יציבות הממברנה. 
כולסטרול בממברנה
פחמימות / סוכרים
בחלק החיצוני של הממברנה, קיימים פחמימות או סוכרים הקשורים לחלבונים או לשומנים. תפקידם לשמש  ככרטיס זיהוי של התא כ"עצמי", ריפוד והגנה של הממברנה, "דבק" וקישור בין תאי הגוף. 

מושגים

ממברנה - קרום התא

לפגישת היכרות ללא
התחייבות וללא תשלום

 
ממברנה הינה קרום התא, קרום זה עוטף את התא כולו ומהווה את כמחסום בררני בין תוך התא לסביבתו. הממברנה גמישה בעלת מבנה אלסטי בעובי בין 7.5 לבין 10 ננומטרים. הממברנה בנויה משתי שכבות של פוספוליפידים, כאשר הצד ההידרופובי  - הצד הדוחה מים, אשר נמשך לשומן , של הפוספוליפיד נמצא בין השכבות והצד ההידרופילי – הצב הנמשך אל המים, פונה אל החוץ.  
© כל הזכויות שמורות לבעלי האתר: ליאור שנהב. אין להעתיק, לשכפל, לפרסם, לצלם או לעשות שימוש כלשהו בתוכן עמוד זה, ללא אישור מראש בכתב מהנהלת האתר. אין להתייחס למידע באתר כאל עצה רפואית , כתחליף לעצה רפואית או כתחליף להתייעצות עם כל בעל מקצוע אחר. התוספים המתוארים אינם תרופות ואינם תחליף לתרופות. כל העושה במידע זה שימוש על מנת לטפל בעצמו או באדם אחר, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד!