Facebook
כתבות ומאמרים אחרונים באתר
השמנה הינה בעיה בריאותית משמעותית, המשפיעה על קרוב לשליש מכל המבוגרים. למרות שגנטיקה יכולה לשחק תפקיד בסבירות שאדם ימצא במצב של עודף משקל, הסיבה הראשונית להשמנה הינה מאזן קלורי חיובי - כמות הקלוריות הנצרכות גדולה מקלוריות הקלוריות שהגוף מוציא לשם תפקוד הגוף ועמידה במשימות היומיומיות.

מעבר ל"שריפת" הקלוריות, לפעילות גופנית ישנה השפעה עקיפה על תהליך הירידה במשקל ומומלץ לשלבה בשגרת היום יום ולא רק בזמן אימון. 

 


יתרונותיה של פעילות גופנית סדירה                                            

ביצוע פעילות גופנית על בסיס קבוע בשילוב תזונה נכונה, יכולה לעזור להפחית את המשקל ואחוז השומן בגוף ולפחית את הסיכון לחלות במחלות כרוניות הקשורות לעודף משקל. 
 
להלן חמישה מהיתרונות  הרבים של פעילות גופנית סדירה.
 

פעילות גופנית מפחיתה את הסיכון למחלות כרונית
ביצוע פעילות גופנית באופן סדיר הינה דרך מוכחת להפחתת סיכון למחלות לב ומחלות כרוניות נוספות כגון: מניעה או ניהול של לחץ דם גבוה, בעיות שומנים בדם, עליה ברמת ליפופרוטאין בצפיפות גבוה (HDL) , הידוע ככולסטרול "הטוב", וירידה ברמת ליפופרוטאין בצפיפות הנמוכה (LDL), או כולסטרול "רע". שילוב זה מקטין את כמות הפלאק המזיק שיכול להצטבר על דפנות העורקים ולשמור על  זרימת דם  חלקה יותר. פעילות גופנית סדירה יכולה גם לסייע במניעת סוכרת מסוג 2, אוסטיאופורוזיס, וסוגי סרטן מסוימים.
 

פעילות גופנית משפרת את מצב הרוח
מרגישים קצת עצבניים? פעילות גופנית עשויה לתרום לרוגע שלכם! בעת ביצוע פעילות גופנית משתחררים כימיקלים במוח שלכם שעוזרים בהפחתת רגשות דיכאון וחרדה וגורמים לכם להרגיש מאושרים ורגועים יותר. 
 

פעילות גופנית מסייעת בתהליך הפחתת המשקל
פעילות גופנית אירובית תורמת להוצאה קלוריות גדולה יותר בזמן האימון. בנוסף לפעילות אירובית, לאימון התנגדות - אימוני כוח, יש מספר יתרונות לבריאות כללית. אימוני כוח יגרמו לכם להיות חזקים יותר ויגרמו לעליה ביחס שריר לשומן, ויגבירו את ההוצאה הקלורית היומית.
 

פעילות גופנית משפרת את איכות השינה 
מתקשים להירדם? פעילות גופנית עשויה להיות מפתח להשגת שינה טובה יותר ( לא מדובר  בפעילות גופנית עצימה בשעות מאוחרות, לכך עשויה להיות השפעה הפוכה ), שימו לב, האם ביום בו אתם מבצעים פעילות גופנית, האם אתם נרדמים מהר יותר? האם שנתכם עמוקה יותר? . 
 


פעילות גופנית יכולה להיות מהנה                                               

מחפשים פעילות שכל המשפחה יכולה ליהנות ממנה? פעילות גופנית אינה צריכה להיות מתישה. טיול אופניים או רגלי עם המשפחה, הצטרפו לשיעור ריקוד או כל מסגרת אחרת בה תוכלו לבלות ביחד.   
 
השתכנעתי, איך מתחילים? 
בתחילה תכנית, התדירות ומשך זמן של הפעילות חשובה יותר מעצימות האימון. למרות שמומלץ לשאוף לארבעה או חמישה ימים בשבוע במשך 30 עד 60 דקות. למי שלא היה פעיל עד  רגע  זה מומלץ להתחיל עם שניים שלושה אימונים קצרים בני  20 דקות עם עליה הדרגתית בהמשך.
 

 
דגשים לפעילות גופנית לבעלי משקל עודף ניכר                             

• מומלץ לעסוק בפעילות שגורמת ללחץ מינימלי על מפרקים, כגון: הליכה, שחייה או תרגילי מים, ורכיבה על אופניים.
• התחילו את האימון באופן מתון. בצעו בחמש הדקות הראשונות מאמץ קל כדי לתת הזמן לגוף להסתגל לפעילות.
• בצעו מאמץ גופני בקצב נוח המאפשרת לכם לדבר ללא קושי רב מדי.
• שימו דגש בתחילה על עליה במשך הפעילות ורק לאחר מכן ( לאחר שהצלחתם להתמיד באימון ממושך ) על דרגת הקושי של האימון. 
• האטו בחמש הדקות האחרונות של האימון כדי להקל על חזרה למצב המנוחה של הגוף.
• סיימו את האימון עם תרגילי מתיחות.
 


אמצעי זהירות                                                                         

• חשוב לעלות בהדרגה את משך ועוצמת התרגילים.
• ריצה יכולה לגרום ללחץ על הברכיים והמפרקים ובדרך כלל אינה מומלצת לבעלי        עודף משקל ניכר בגלל הסיכון לפציעה. במקום זאת, מומלץ להתחיל עם פעילויות      אירוביות אשר הלחץ על המפרקים בהן נמוך, כגון: הליכה, שחיה, רכיבה. 
•  אנשים בעלי עודף משקל ניכר צריכים להיות זהירים במיוחד בביצוע פעילות             גופנית עצימה בתנאי חום בשל קשיי הסתגלות לשינויי טמפרטורה. לבישת בגדים       קלים תאפשר לטוב חילופי חום בזמן הפעילות גופנית.
• שתייה חשובה מאוד לאנשים בעלי עודף משקל, מכיוון שהם רגישים להתייבשות.        הקפידו לשתות נוזלים בתדירות גבוהה לפני, במהלך ולאחר הפעילות גופנית.
•  האטו או עצרו אם אתם חווים כאב, קוצר נשימה, דפיקות לב, בחילות, כאבים           בצוואר או בלסת,  כאבי שרירים או  פרקים.
 


טיפים לשילוב פעילות גופנית בחי היום יום:                                  

•  תשתמשו במדרגות ולא במעלית. 
•  תחנו רחוק יותר מהדלת.
•  קח הפסקות הליכה מהעבודה. 
•  רכשו מד צעדים לניטור הפעילות היומית שלכם.
 

 
לרוב האנשים אין סתם זמן  להתאמן, הם מפנים את הזמן! 
הפכו את הפעילות הגופנית לחלק מהחיים שלכם, בכל יום. 

רוצים לרדת במשקל ומתלבטים אם להירשם לחדר הכושר או לקבוצת הליכה? 
מומלץ שתבצעו פעילות גופנית ולא משנה באיזו מסגרת, לבד, עם חברים או כחלק מאימון קבוצתי. 
עבודה, סדר יום לחוץ עם מטלות רבות - אלו לא סיבות לחוסר טיפוח של הנכס היקר לכם ביותר - הגוף שלכם. 


פעילות גופנית ועודף משקל