מולקולת הספינגוזין מהווה בסיס ליצירת ספינגוליפידים -  Sphingolipids. מולקולת ספינגוזין אשר קשורה אליה חומצת שומן הופכת לבסיס הקרוי סרמיד – Ceramide. מולקולות סרמיד נקשרות לקבוצות נוספות בקבוצת הכהל הראשונה.

מולקולת סרמיד אליה קשורה קבוצת פוספוכולין – Phosphocholine או קבוצת פוספואתנולאמין – Phosphoethanolamine נקראת ספינגומיאלין – Sphingomyelin.

מולקולת סרמיד אליה קשורה מולקולת סוכר אחת נקראת סרברוזיד – Cerebroside.

מולקולת סרמיד אליה קשורה קבוצת אוליגוסכרידים - Oligosaccharide ומולקולה אחת או יותר  של חומצה סיאלית - Sialic acid, נקראת גנגליוזיד – Ganglioside.
משפחת הספינגוליפידים משמשים כמתווכים תאיים חשובים המעורבים, שגשוג והתמיינות תאים, מוות והזדקנות תאים,  תגובות לחץ, נמק, ותהליכי דלקת.


ספינגוזין -1 פוספט – Sphingosine-1-phosphate
ספינגוזין -1 פוספט מוגדר גם בשם ליזוספינגוליפיד - lysosphingolipid, מאחר והינו מתקבל מפירוק של מולקולת סרמיד.  

 
© כל הזכויות שמורות לבעלי האתר: ליאור שנהב. אין להעתיק, לשכפל, לפרסם, לצלם או לעשות שימוש כלשהו בתוכן עמוד זה, ללא אישור מראש בכתב מהנהלת האתר. אין להתייחס למידע באתר כאל עצה רפואית , כתחליף לעצה רפואית או כתחליף להתייעצות עם כל בעל מקצוע אחר. התוספים המתוארים אינם תרופות ואינם תחליף לתרופות. כל העושה במידע זה שימוש על מנת לטפל בעצמו או באדם אחר, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד!
ספינגוזין -1 פוספט הינו מתווך ליפידי ביו-אקטיבי אשר נמצא בעיקר בדם, מאחר והינו מתקבל ממברנות של ליפופרוטאינים כגון ליפופרוטאין בצפיפות גבוהה – HDL.
 

מושגים

ספינגוזין - Sphingosine

לפגישת היכרות ללא
התחייבות וללא תשלום

 
ספינגוזין – Sphingosine הינה תרכובת אורגנית אשר משויכת לקבוצת האמינו אלכוהוליים -  Aminoalcohols. מולקולת הספינגוזין מכילה הן קבוצת אמין - NH2 והן קבוצת כהל – OH.