Facebook
דיאטת Fit for life שמה את הדגש על "אכילת מזון בשילוב הנכון" והימנעות "מהשילובים הלא הנכונים" של מזונות במקום ספירת קלוריות ושליטה בגודל המנות. דיאטת Fit for life הגיעה לראשונה לידיעת הציבור באמצע שנות ה 80  עם פרסום ספרם של הרווי ומרילין דיאמונד, Fit for life, שנמכר במיליוני עותקים. הדיאטה מבוססת על התיאוריה שכדי לרדת במשקל, לא צריך לאכול מאכלים מסוימים ביחד. הפילוסופיה מאחורי הדיאטה טבועה בגישה תזונתית אשר נקראת "היגיינה טבעית" הנגזרת מרפואה הטבעית. בספר המקורי, טען דיאמונד שאכילת מזונות בשילוב הלא נכון גורם למזונות "להירקב" בקיבה. דיאמונד  סווג את המזונות כמזונות "מזונות מתים" אשר "סותמים" את הגוף ומזונות "חיים" שמטהרים את הגוף. במהדורה החדשה של הספר שינה דיאמונד את גרסתו ממזונות "מתים" למזונות "חסרי אנזימים", אולם המסר העיקרי נשאר דומה. 
 
 
גישה למזון
לדברי דיאמונד, מזון מת הוא בשר ומזונות עמילניים. מזונות חיים הם פרות וירקות טריים. על פי גישת הדיאטה יש לבצע הפרדה באכילת מזונות אלו. כללים ברורים של הדיאטה הם:
 
1. מזמן הקימה ועד ארוחת הצהריים יש לאכול רק פרות או מיצי פרות. פרות מטהרים את 
    הגוף. 
2. פרות מועילים לבריאות רק אם הם נאכלים לבד ללא כל מזון אחר. 
3. ארוחות צהריים וערב יכולות להכיל או שילוב של פחמימות וירקות או שילוב של חלבונים
    וירקות.
4. יש להימנע לחלוטין מאכילת פחמימות וחלבונים באותה הארוחה. 
5. יש להימנע לחלוטין מאכילת מוצרי חלב. 
6. יש להימנע לחלוטין משתיית מים בזמן הארוחה. 
יום אחד בכל שבוע (בכל שבוע באותו היום) הוא יום חופשי, בו ניתן לאכול מה שרוצים. 
 
 
הדיאטה וירידה במשקל
על פי דיאמונד, אנשים אינם עולים במשקל בגלל שהם אוכלים יותר מדי קלוריות או מבצעים מעט מדי פעילות גופנית, אלא בגלל אכילת מזונות עשירים בחלבון ומזונות עשירים בפחמימות ביחד. דיאמונד טוען שאנזימים הדרושים לעיכול חלבונים מפריעים לאנזימים הדרושים לעיכול פחמימות, לכן יש להפריד פחמימות מחלבונים. 
 
הרעיון העומד מאחורי דיאטת Fit for life הינו שמדובר באורח חיים נכון ובריא יותר. ביחד עם תכנית הדיאטה ניתן  "מדריך קליני" המתיימר ללמד אנשים איך פועל גופם, מה בריא להם ומה לא. הדיאטה משקפת בעיקר את גישת "הרפואה האלטרנטיבית" לבריאות ודיאטה. הרוב הגדול מההסברים הניתנים לאופן פעולתו של הגוף לכאורה "מבחינה מדעית" אינם מקובלים על ידי רופאים מהתחום הקונבנציונאלי.
 
 
יתרונות
היתרונות אשר נטענים על ידי דיאמונד לגבי דיאטת Fit for life אינם נתמכים על ידי מחקרים אקדמיים כל שהם. למעשה ישנם מחקרים אשר מפריכים את הטענות העיקריות של הגישה. הרעיון מאחורי שילוב מזון נבדק במחקר אשר פורסם בגיליון אפריל 2007 של כתב העת הבינלאומי להשמנה. במחקר זה, המשתתפים הואכלו 1100 קלוריות ביום כדי לקדם ירידה במשקל. קבוצה אחת אכלה ארוחות מאוזנות המכילות את כל אבות המזון. הקבוצה השנייה אכלה תזונה דומה, אבל בדקה את תיאורית שילובי המזון על ידי הימנעות מאכילת קבוצות מזון מסוימות באותו הזמן. בתום שישה שבועות, רמות הסוכר בדם, כולסטרול, אינסולין, ושומנים בדם היו זהים בשתי הקבוצות. למעשה הקבוצה שקיבלה דיאטה מאוזנת הפחיתה יותר ממשקל הגוף בממוצע. המחקר הצביע על כך שאכילת דיאטה דלת קלוריות הרבה יותר יעילה מאשר אכילת מזון בשילובים מסוימים. בכל זאת טמונים בדיאטה יתרונות תזונתיים והם שהדיאטה מעודדת אנשים להגדיל את צריכת הפרות והירקות הטריים. בניגוד לדיאטות מסוימות, אינה דורשת מהאנשים העוקבים אחריה לקנות מזון מיוחד, עם זאת הדיאטה מעודדת רכישת תוספי אנזימים מחברה בשם "Fit for Life Industries" ...
 
 
סיכונים
תזונאים חוששים שדיאטת Fit for life עשויה לגרום  למחסורים תזונתיים של ויטמינים ומינרלים. האיסור על אכילת מוצרי חלב הופך את העמידה בצריכת הקצובה היומית המומלצת של סידן. ויטמינים נוספים אשר עשויים להיות חסרים הינם ויטמינים מקבוצת ויטמיני B. 

 

דיאטת Fit For Life

© כל הזכויות שמורות לבעלי האתר: ליאור שנהב. אין להעתיק, לשכפל, לפרסם, לצלם או לעשות שימוש כלשהו בתוכן עמוד זה, ללא אישור מראש בכתב מהנהלת האתר. אין להתייחס למידע באתר כאל עצה רפואית , כתחליף לעצה רפואית או כתחליף להתייעצות עם כל בעל מקצוע אחר. התוספים המתוארים אינם תרופות ואינם תחליף לתרופות. כל העושה במידע זה שימוש על מנת לטפל בעצמו או באדם אחר, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד!