Facebook
לדיאטת פריקון, על פי ממציאה רופא העור ניקולס פריקון, ישנה השפעה אנטי דלקתית והשפעה נוגדת הזדקנות - אנטי אייג'ינג. הדיאטה מדגישה את חשיבות אכילת דג הסלמון ונטילת תוספי תזונה. הדיאטה מבטיחה ירידה במשקל, שיפור המראה החיצוני והאטת תהליך ההזדקנות. הדיאטה ערוכה בשישה ספרים מ - 2001 ועד 2007, כאשר כל ספר מדגיש היבט שונה של הדיאטה כגון: צמצום הקמטים והאטת תהליך ההזדקנות, טיפול בעור, טיפול באקנה וירידה במשקל. לא משנה מה המטרה, המרכיבים הבסיסיים של דיאטת פריקון הינם: מזונות עשירים בחומצות שומן מסוג אומגה 3  - דגים ובעיקר דג סלומון, מזונות עתירי חלבון ומזונות עשירים בנוגדי חמצון. 
 
על פי פריקון כדאי לאכול דג סלומון לפחות חמש פעמים בשבוע. אכילת דגים אחרים מותרת בדיאטה כגון: טונה, בקלה, סול, פורל והליבוט. מזונות אחרים המותרים בדיאטה: אגוזים, ירקות ירוקים, קטניות, פירות יער, חלבוני ביצה, חלב דל שומן גבינת קוטג', פרי הדר, זיתים ושמן זית, תפוחים, מלון, קיווי, נקטרינות, אפרסקים, אגסים, עגבניות ומיץ עגבניות, טופו ויוגורט.
 
מזונות שיש להימנע מאכילתם כוללים: לחם, פסטה, אורז, דגנים, פופקורן, סוכר, קפה, בשר אדום, פיצה, רוב סוגי הגבינות, חמאה ומרגרינה, ענבים, אבטיח, בננות, גזר, תירס, תפוחי אדמה ומשקאות קלים רגילים. הדיאטה עושה שימוש בסיסי במדד האינדקס הגליקמי. 
 
 
חוץ מסלמון, פריקון פיתח רשימה של מה שהוא מכנה "מזונות העל". מזונות אלו עשירים בחומצות שומן חיוניות, סיבים, נוגדי חמצון, יחד עם מזונות המסייעים לווסת את רמות הגלוקוז בדם. מזונות אלו הם: האסאי (גרגרי יער מדרום אמריקה), בצל, שום, כרישה, שעורה, אצות כחולות ירוקות, עשב חיטה, עשב שעורה, כוסמת, זרעים, שעועית ועדשים, פלפלים חריפים, אגוזים וזרעים, נבטים ויוגורט. 
 
 
עקרונות התזונה שפריקון מכנה כאנטי דלקתית הם:
 
• חלבון באיכות גבוהה הנמצא בדגים, פירות ים, עוף וטופו.
• פחמימות בעלות אינדקס גליקמי נמוך מפרות וירקות טריים, חיטה מלאה, וקטניות.
• חומצות שומן רב בלתי רוויות  - בעיקר  אומגה 3  וחומצות שומן חד בלתי רוויות – בעיקר אומגה 9 ( חומצה אולאית ) מדגי מים קרים, סלמון, אגוזים, זרעים ושמן זית.
• שמונה עד 10 כוסות מים בכל יום.
• משקאות עשירים בנוגדי חמצון כגון תה ירוק.
 
דיאטת פריקון מורכבת מחמש ארוחות ביום: ארוחת בוקר, צהריים וערב ושתי ארוחות ביניים. את המזונות העשירים בחלבון יש לאכול בתחילת הארוחה. כמו כן, פריקון ממליץ על 20-30 דקות של פעילות גופנית בכל יום.
פריקון טוען כי הקפדה על הדיאטה תאט את תהליך ההזדקנות על ידי נטרול התהליך הדלקתי של הגוף. כתוצאה מכך ישמר מראה עור בריא וצעיר יותר. הפונקציה המשנית שלה היא כתכנית לירידה במשקל המדגישה תזונה עשירה בנוגדי חמצון ומזונות דלים בפחמימות. 
 
 
יתרונות
על פי פריקון, תכנית הדיאטה שלו תשפר את מראה העור, תפחית הקמטים, תאט את תהליך ההזדקנות ואת תהליכי הדלקת בגוף. כמו כן טוען פריקון שהדיאטה מפחיתה את הסיכון לחלות בבעיות רפואיות רבות, כגון מחלות לב וסוכרת, שכן הוא מדגיש אכילת דגים, ירקות, ופירות.
 
 
חסרונות
הביקורת העיקרית כנגד דיאטת פריקון הן העלות הגבוהה של תוספי התזונה שאנשים צריכים לרכוש כחלק מתכנית התזונה שלו.
 
 
אמצעי זהירות
איגוד התזונה האמריקאי, איגוד הלב האמריקאי, ומחלקת חקלאות של ארצות הברית אינם תומכים בצריכה קיצונית של דגים. מאחר והדיאטה בעיקרה דוגלת בשימוש בתוספי מזון רבים, אנשים הנוטלים תרופות מרשם ושוקלים לבצע את דיאטת פריקון צריכים לבדוק עם הרופא או הרוקח האם קיימת אינטראקציה עם כל אחד מהתוספים. אנשים הנוטלים תרופות מדללות דם, כגון קומדין צריכים להתייעץ עם הרופא שלהם לפני ביצוע הדיאטה. נשים בהריון או מניקות, אנשים עם מצבים רפואיים קיימים, כולל מחלות לב וסוכרת, צריכים לדון עם הרופא שלהם לפני ביצוע הדיאטה. 
 
 
מחקר וכללי קבלה
למרות שספריו היו רבי מכר בארצות הברית ובמקומות אחרים, אין הסכמה כללית לגבי רוב טענותיו של פריקון בקרב הקהילה המדעית. קיים מחקר מדעי מועט מאוד על מנת לבסס את מרבית טענותיו לגבי השפעתה של הדיאטה על האטת תהליך ההזדקנות. 
 

דיאטת פריקון

© כל הזכויות שמורות לבעלי האתר: ליאור שנהב. אין להעתיק, לשכפל, לפרסם, לצלם או לעשות שימוש כלשהו בתוכן עמוד זה, ללא אישור מראש בכתב מהנהלת האתר. אין להתייחס למידע באתר כאל עצה רפואית , כתחליף לעצה רפואית או כתחליף להתייעצות עם כל בעל מקצוע אחר. התוספים המתוארים אינם תרופות ואינם תחליף לתרופות. כל העושה במידע זה שימוש על מנת לטפל בעצמו או באדם אחר, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד!