Facebook
דיאטת ד"ר פיינגולד גורסת שיש להימנע מצריכת מזון אשר מכיל תוספים כגון צבעי מאכל, חומרים משמרים, חומרי טעם וריח ועוד. הדיאטה נועדה להפחית את הסימפטומים של הפרעת קשב וריכוז והפרעת קשב והיפראקטיביות. חסידי הדיאטה מוסיפים ואומרים שהינה יעילה לטיפול בבעיות נפוצות אחרות. יש להבדיל את המושג תוספי מזון מהמושג תוספי תזונה, תוספי מזון הינם חומרים אשר מוספים למזון אותו אנו צורכים, תוספי תזונה הינם חומרים אשר אנו מוסיפים באופן אשר אינו תלוי במזון, כגון: פורמולות של ויטמינים, מינרלים, צמחי מרפא וכו'.  
 
ד"ר פיינגולד התמחה באלרגיות אצל ילדים. הוא שם לב שגידול מספר הילדים המציגים סימפטומים של היפראקטיביות  מתאים לצריכה מוגברת של תוספי מזון שונים ( להבדיל מתוספי תזונה ) ושיער כי תוספי המזון היו הגורם לסימפטומים הקשורים להיפראקטיביות. בשנת 1975 פרסם את הספר "למה הילד שלך  היפראקטיבי". הדיאטה של ד"ר פיינגולד נגזרת מספר זה. מאז, הילדים שכינה  כ"היפראקטיביים" זוהו כבעלי הפרעת קשב וריכוז (ADD) או הפרעת קשב והיפראקטיביות (ADHD). לאחר מותו בשנת 1982, חסידיו המשיכו לעדכן את הדיאטה ואת הרעיונות שלו. למרות שהדיאטה מיועדת לטיפול היפראקטיביות, איגוד פיינגולד בארצות הברית זיהה בעיות רבות אחרות הניתנות לטיפול על ידי הדיאטה והמשיכו לעדכן את המזונות ותוספים, אשר על פי אמונתם, גורמים לבעיות התנהגות אצל ילדים.
 
הדיאטה מתרחשת בשני שלבים, השלב הראשון כרוך בהסרת כל המזונות הנחשבים כמזיקים מהדיאטה, עד להטבה במצבו של המטופל. בשלב השני מבוצעת חשיפה למזונות, אחד בכל פעם, לשם זיהוי המזון או החומר הבעייתי. 
ישנן ארבע קבוצות עיקריות של כימיקלים ותוספים אשר יש להימנע מצריכתם:
 
1. כל הצורות של צבע סינטטי. משמעות דבר היא כי כל מוצרי מזון שיש להם צבעים מלאכותיים ( קבוצה זו מכילה ממתקים רבים האהובים על ילדים) אסורים בתכלית איסור.
 
2. כל הצורות של חומרי טעם מלאכותי יוסרו. אגודת פיינגולד סבורה כי רבים מתוספים אלה לא נחקר בזהירות ויכולה לגרום להתנהגויות לא רצויות אצל ילדים.
 
3. אספרטיים, ממתיק מלאכותי נמכר בעיקר תחת שם מותג ממתיק מלאכותי. 
 
4. חומרים משמרים מלאכותיים, כגון: BHT BHA. 
 
במהלך השלב הראשון של הדיאטה מוסרים מזונות אשר מכילים סליצילטים מהדיאטה. סליצילטים ( סליצילין חומצה סליצילית ) הינם כימיקלים הנוצרים באופן טבעי במספר מזונות מהצומח כגון: תפוחים, פירות יער, ענבים, תפוזים, אפרסקים, שזיפים, קלמנטינה, ועגבניות. 
 
דיאטת ד"ר פיינגולד מיועדת בדרך כלל לטיפול בילדים, למרות שהיא עשויה להיות יעילה גם למבוגרים. על פי איגוד פיינגולד בארצות הברית הדיאטה עשויה להיות יעילה בהפחתה או ביטול אימפולסיביות, התנהגות כפייתית, שליטה עצמית ירודה, התנהגות גסה או בלתי צפויה והתנהגות הרסנית, דיכאון, בכי תכוף, עצבנות, חרדה, שינויים בדימוי עצמי, מצב רוח ירוד, חוסר סבלנות, הסחת דעת, חוסר יכולת לעקוב אחר הוראות, קואורדינציה לקויה, קשיים בדיבור, טיקים, פרכוסים, וקושי בהבנה הנקרא. 
 
יתרונות
ישנם יתרונות רבים לילדים שאוכלים תזונה מאוזנת הכוללים פירות וירקות רבים טריים. מאחר ודיאטת פיינגולד דוגלת בהסרה של מזונות מעובדים מהדיאטה, התוצאה עשויה להיות צריכת מזונות שאינם מסחריים, אשר לכאורה הינה רצויה. אולם זה לא בהכרח המקרה, מאחר והדיאטה מנחה להסרת פירות טריים רבים במהלך שלב אחד בגלל סליצילטים המתרחשים באופן טבעי, יש להנחות את העוקבים אחריה להשלים את צריכת הפירות והירקות על ידי בחירת המזונות המותרים על פי הדיאטה. על פי עמותת פיינגולד הדיאטה עלולה לגרום לתסמינים מופחתים של ADD ו-ADHD. 
 
חסרונות
על מנת לעקוב אחר הדיאטה נדרש זמן רב על מנת ללמוד את הכללים וללמוד לזהות את התוספים האסורים השונים בכל השמות השונים שבהם הם עשויים להופיע בתוויות המזונות. הורים המיישמים את הדיאטה על ילדיהם צריכים ללמוד בעצמם ולחנך את ילדיהם על נושא מורכב זה, טיפול אשר עשוי להיות ממושך. בנוסף לכך, לילדים אשר עוקבים אחר הדיאטה עשויה להיווצר בעיה בהשתלבות באירועים חברתיים, מאחר וקבוצת המזונות הנחשבים אסורים על פי הדיאטה פופולאריים על קבוצת בני גילם. ישנם מומחים בתחום בריאות אשר אינם משוכנעים שהדיאטה יכולה לעזור לילדים עם הפרעות קשב וסבורים שהסיבה לשיפור במצבם של הילדים הינו מעורבותם המוגברת של ההורים בחיי הילד, מאחר והמעקב אחר הדיאטה מסובך וכרוך בתשומת לב מוגברת כלפי הילדים.  
 

דיאטת פיינגולד

© כל הזכויות שמורות לבעלי האתר: ליאור שנהב. אין להעתיק, לשכפל, לפרסם, לצלם או לעשות שימוש כלשהו בתוכן עמוד זה, ללא אישור מראש בכתב מהנהלת האתר. אין להתייחס למידע באתר כאל עצה רפואית , כתחליף לעצה רפואית או כתחליף להתייעצות עם כל בעל מקצוע אחר. התוספים המתוארים אינם תרופות ואינם תחליף לתרופות. כל העושה במידע זה שימוש על מנת לטפל בעצמו או באדם אחר, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד!