Facebook
דיאטת אשכוליות בגרסתה המקורית נחשבת לדיאטה מסחרית דלת קלוריות באופן קיצוני (VLCD), השימוש בדיאטת אשכוליות החל בשנת 1930. הקו המנחה בדיאטה הינו שתיית כמות קטנה  של קפה ואכילת חצי אשכולית בכל ארוחה, עם כמויות קטנות של סלט ובשר רזה. החל משנת 2007, קיימת הדיאטה בצירוף הנחיות לצום מיצים לשם טיהור הגוף וקידום ירידה מהירה במשקל, למרות שדיאטת אשכוליות הוגדרה מאז 1970 כדיאטת ניקוי רעלים. כמה כותבים ממליצים על שתיית חומץ תפוחים יחד עם האשכולית כדי "לשטוף את מערכת העיכול מזיהומים." בפועל הפעילות היחידה שיש לאשכוליות על ניקוי הגוף מרעלים הינה פעולת הסיבים התזונתיים אשר מאיצים את מעבר המזון דרך המעי ומקלים בכך על עצירות. גרסה נוספת לדיאטה אשר החלה להתפשט בשנות השבעים הייתה הגרסה העשירה בחלבון. הטענה העיקרית להצלחתה הייתה שאשכוליות מכילות "אנזימים שורפי שומן".
 
 
דוגמה לדיאטה:
 
גרסת דיאטת האשכוליות דלת הקלוריות
 
ארוחת בוקר: חצי אשכולית, 2 פרוסות בייקון 2 ביצים + קפה שחור (ללא סוכר) או תה לא ממותק.
ארוחת צהריים: חצי אשכולית, כוס סלט עם רוטב דל קלוריות, 200 גר' של עוף רזה או דג טונה + קפה שחור או תה (ללא סוכר).
ארוחת ערב: חצי אשכולית + מנת סלט גדושה עם רוטב דל קלוריות, 200 גר' של עוף רזה או דג טונה + קפה שחור או תה (ללא סוכר).  
 
חטיפים אינם מותרים. התבלינים היחידים שמותר להשתמש בהם עבור הבשר או הדגים הם עשבי תיבול.
הדיאטה אמורה להיות מבוצעת במשך 12 ימים, שאחריהם יש לקחת שני ימי חופשה ולחזור ל 12 ימי דיאטה נוספים. את מחזור הדיאטה וההפסקה ניתן לבצע ללא הגבלה.   
 
 
 
גרסת דיאטת אשכוליות עתירת חלבונים
 
ארוחת בוקר: או חצי אשכולית או כוס של מיץ פרות לא ממותק (כל פרי) 2 ביצים בכל סגנון 2 פרוסות בייקון.
ארוחת צהריים: או חצי אשכולית או כוס של מיץ פרות לא ממותק (כל פרי) + סלט עם רוטב + בשר מכל סוג בכמות שאינה מוגבלת.
ארוחת ערב: או חצי אשכולית או כוס של מיץ פרות לא ממותק (כל פרי) + סלט עם רוטב או כל ירק ירוק או אדום מבושל + בשר או דגים +  כוס קפה.
חטיף לפני שינה: כוס מיץ עגבניות או חלב דל שומן.
מזונות "אסורים": בצל לבן, תפוחי אדמה, סלרי, אפונה, דגנים, תירס, ירקות עמילניים, צ'יפס, חמאת בוטנים, פסטה, פתיתי תירס, ריבה, חמוצים, כעכים,  רטבים דלי שומן לסלט.
 
"הכללים":
1. יש לשתות שמונה כוסות מים בכל יום.
2. ניתן לאכול בכל ארוחה עד לשלב של שובע מוחלט.
3. יש לאכול את כמות המזון המצוינת בכל ארוחה ( אפשר לאכול יותר ).
4. לא ניתן להפסיק אכילת המזונות המופיעים בדיאטה במיוחד לא את הבייקון בארוחת בוקר והסלטים. השמטת חלק אחד של משילוב תגרום לכך שהדיאטה לא תהיה אפקטיבית.
5. האשכוליות או מיץ הפירות חשובים בגלל תפקידם "כשורפי שומן", אין להוסיף או להפחית את כמות האשכולית או המיץ.
6. יש לצמצם את שתיית הקפה או משקאות אחרים אשר מכילים קפאין בארוחה לכוס אחת,  משום שהינם משפיעים על איזון ההורמון אינסולין שמעכב את תהליך "שריפת השומן".
7. אין לאכול בין הארוחות.
8. ניתן לאכול מזון מטוגן בחמאה ולהשתמש בכמויות נדיבות של חמאה על הירקות.
9. אין לאכול קינוחים, לחם, ירקות אסורים או בטטות.
10. מותר להכפיל ולשלש את כמות הבשר, סלט, או ירקות.
11. יש לאכול עד לשלב של מלאות.
12. יש להישאר על 12 ימי הדיאטה, ואז להפסיק את הדיאטה במשך 2 ימים.
 
הגרסה האופנתית של דיאטת האשכוליות מיועדת להרזיה מהירה. הדיאטה בדרך כלל מומלצת כדרך טובה לרדת במשקל אחרי אכילת יתר הקשורה לחגים או אירועים מיוחדים. חלק מהגרסאות הזמינות באינטרנט, לעומת זאת, טוענות כי  הדיאטה יכולה לשמש לשמירה על משקל או לתזונה לטווח ארוך על פי מחזור של 12 ימי דיאטה עם 2 ימי הפסקה.  
 
 
יתרונות
הגרסאות האופנתיות של דיאטת האשכוליות מבטיחות ירידה מהירה במשקל. אכילת אשכוליות כתוספת לדיאטה,  נראה שמועילה בהפחתת תשוקה לרעב. אולם דיאטה זו אינה נחשבת לדיאטה מאוזנת.
 
 
חסרונות
גרסת הדיאטה הדלה בקלוריות אינה מכילה  מספיק קלוריות כדי לספק את צרכי האנרגיה היומיות של מבוגר ברמת פעילות מתונה ( ובוודאי לא של אנשים אשר מבצעים פעילות גופנית עצימה ). בנוסף הדיאטה אינה מאוזנת מבחנה תזונתית. הגרסה העשירה בחלבון מאוד לא סבירה לשם ירידה במשקל, שכן הקצבת מנות הבשר  "מכל סוג ובכל כמות" ו "מנות כפולות או משולשות" של בשר וירקות בקלות יכולות לעודד אכילת יתר.
 
אמצעי זהירות כלליים לכל מי שמבקש לרדת במשקל הוא להתייעץ עם רופא לפני ביצוע דיאטות אשר מגבילות את סוגי המזונות שניתן לאכול מהם. אמצעי זהירות זה חשוב במיוחד עבור בני נוער, נשים בהריון או מניקות, אנשים עם מחלות כליות, כבד, אנשים עם הפרעות אכילה וכל מי שצריך לרדת יותר מ 30 ק"ג.
 
 
תגובות בין תרופתיות
כל אדם אשר מקבל טיפול תרופתי צריך לבצע בירור מעמיק באשר לאינטראקציה עם אשכוליות או מיץ האשכוליות. אשכוליות מכילות חומרים בשם פורנוקומרינים אשר חוסמים פעילות אנזימים ( ציטוכרום P450  ) אשר מפרקים סוגים רבים של תרופות. לכן אכילת אשכוליות או שתיית מיץ אשכוליות עשויה לגרום לעליית רמת התרופות בדם באופן המדמה נטילת מינון עודף ולגרום לתופעות לוואי רציניות ואף מסכנות חיים ( תלוי בסוג התרופה  המדובר ).
 
יש להתייעץ עם הרופא או רוקח במיוחד אם אתם נוטלים תרופה השייכת לאחת מהקבוצות הבאות:
 
חוסמי תעלות סידן (לטיפול בלחץ דם גבוה).
תרופות המדכאות את מערכת החיסון (לטיפול במחלות אוטואימוניות).
סטטינים ( לטיפול ברמת כולסטרול גבוהה בדם).
אנטיהיסטמינים ( לטיפול באלרגיות עונתיות).
תרופות להסדרת קצב הלב ( לטיפול בקצב לב לא סדיר).
תרופות הרגעה, תרופות לשינה וכדורי הרגעה, בנזודיאזפינים.
גלולות למניעת הריון.
מעכבי ספיגה חוזרת של סרוטונין (לטיפול בדיכאון).
תרופות שניתנות לאונות גברית.
חלק מן התרופות הנוגדות מיגרנה.
בנוסף, אנשים המשתמשים בתה צמחים, תכשירים צמחיים מערביים אחרים או תרכובות צמחיות אחרות, צריכים להתייעץ עם רופא או רוקח, מאחר וחלק מהכימיקלים שקיימים בעשבי תיבול או מרפא עשויים לקיים אינטראקציה עם אשכוליות.

דיאטת האשכוליות

© כל הזכויות שמורות לבעלי האתר: ליאור שנהב. אין להעתיק, לשכפל, לפרסם, לצלם או לעשות שימוש כלשהו בתוכן עמוד זה, ללא אישור מראש בכתב מהנהלת האתר. אין להתייחס למידע באתר כאל עצה רפואית , כתחליף לעצה רפואית או כתחליף להתייעצות עם כל בעל מקצוע אחר. התוספים המתוארים אינם תרופות ואינם תחליף לתרופות. כל העושה במידע זה שימוש על מנת לטפל בעצמו או באדם אחר, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד!