Facebook
דיאטת אטקינס נקראת על שם ד"ר רוברט אטקינס, המייסד של הדיאטה. הדיאטה מתמקדת באכילת חלבונים ושומן בעיקר והגבלת כמות הפחמימות. ההנחיות לדיאטה משולבות עם שימוש בתוספי ויטמינים ומינרלים. דיאטת אטקינס היא אחת מהדיאטות האופנתיות והפופולאריות ביותר בארצות הברית. זה התחיל "במהפכה דלת הפחמימות", שהובילה לפיתוח של מוצרים וארוחות דלות בפחמימות בחנויות, במכולות  ובמסעדות ברחבי העולם. המייסד של הדיאטה, רוברט ג אטקינס, נפטר בפברואר 2003.

על פי ד"ר אטקינס, קרדיולוג,  הגבלת צריכת הפחמימות (סוכרים ועמילנים)  גורמת לשיפור הבריאות ומסייעת בשמירה על משקל. אטקינס הביע ביקורת נגד דיאטות בהן "סופרים קלוריות"  ודיאטות דלות שומן והאשים את הפחמימות כגורם העיקרי להשמנה. העיקרון המנחה של הדיאטה הינו ליהנות מאכילה תוך הגבלה משמעותית של פחמימות.  בגרסה המאוחרת יותר קיימת האבחנה בין פחמימות באופן כללי וסוכר בפרט. לאורך כל הדרך, אטקינס הדגיש כי התמקדות בחלבון משמשת ליצירת אנרגיה,  בונה שרירים ועצמות ומגבירה את חילוף החומרים.
 
 
שלבי הדיאטה                                                                         
 
שלב ההכנה
נמשך כשבועיים ואינו מוגדר כחובה אך לדברי ד"ר אטקינס, ביצוע שלב זה יכול להאיץ את קצב הירידה במשקל. זהו ללא ספק השלב המגביל ביותר מארבעת השלבים, מכיוון שבשלב זה לא ניתן לאכול יותר מ 20 גרם פחמימות ליום, כמות השווה לשלוש כוסות של ירקות בסלט או ירקות אחרים שאינם עמילניים. בשלב זה מומלץ לאכול כמויות נדיבות של חלבון, ממקורות תזונתיים הכוללים: בשר, דגים, עוף וביצים, כמו גם שומנים בריאים כגון: שמנים צמחיים וזרעים. תבלינים עתירי שומן כגון מיונז, שמנת חמוצה, אבוקדו וחמאה מותרים בכמויות כמעט בלתי מוגבלות. על פי תיאורית  אטקינס מזונות עתירי שומן אלה משפרים את הטעם של הארוחות, מה שהופך את דיאטת אטקינס קלה יותר לתחזוקה. יחד עם זאת, למרות שכמות בלתי מוגבלת של שומנים וחלבונים מותרות, לא מומלץ לאכול ללא מידה. בהתחלת הדיאטה  אמורה להיות מורגשת תחושת רעב במשך 48 השעות הראשונות עד להסתגלות לירידה הפתאומית בפחמימות. ירידה במשקל בשלב זה אמורה להיות משמעותית. 
 
שלב הירידה המתמשכת במשקל
הוספה הדרגתית של מזונות אשר מכילים פחמימות כגון: שעועית ירוקה, אגוזי ברזיל, אבוקדו, פרות יער, ודגנים מלאים.
בשבוע הראשון של שלב זה, יש להוסיף 25 גרם פחמימות ליום. בשבוע השני, 30 גרם של פחמימות. בכל שבוע  לאחר מכן יש להוסיף  5 גרם של פחמימות בשבוע. תוספת הפחמימות נמשכת עד לעצירה בירידה במשקל, לאחר מכן מפחיתים את כמות הפחמימות לכמות שנצרכה בשבוע לפני העצירה. 
 
שלב טרום תחזוקת משקל המטרה 
שלב זה מתחיל כאשר המשקל מתקרב לטווח הנמצא בין  5 עד 10 קילוגרמים ממשקל המטרה. 
בשלב זה מגדילים בהדרגה את צריכת הפחמימות ב 10 גרם בשבוע עד למצב של עליה במשקל, ולאחר מכן ירידה בחזרה לרמת הפחמימות הקודמת. 
 
שלב התחזוקה – שמירה על המשקל
שלב זה  מתחיל כחודש לאחר שמשקל המטרה הושג. כמות הפחמימות בשלב זה  עשויה  להגיע עד ל 90-120 גרם ביום, תלוי בגיל, מין ורמת פעילות. השמירה על המשקל סבירה יותר אם צריכת הפחמימות תישאר ברמה שהתגלתה בשלב טרום התחזוקה.  
 
 
יתרונות                                                                                  

ישנם אנשים אשר מוצאים את הדיאטה כליברלית ולא מגבילה ( באכילת מזונות המוגדרים כחלבונים )  לעומת דיאטות אחרות,  ובגלל סיבה זו קל להם ליישם את עקרונותיה ולהצליח בה. מחקר שפורסם בשנת 2006  בעיתון הרפואי LANCET  מצא שהירידה במשקל בעקבות דיאטת אטקינס נובעת לאו דווקא בגלל ההשפעה המטבולית של הדיאטה, אלא בגלל שאכילת מזונות אשר מכילים חלבון משרה יותר שובע ובסופו של דבר ההפחתה בצריכת הקלוריות היומית, היא אשר גורמת לירידה במשקל. 
 
יש לשים לב שביצוע הדיאטה על ידי בחירת מזונות עתירי שומן מן החי, בעיקר שומן רווי עלולה להעלות את הסיכון למחלות לב וכלי דם.  מומלץ לבחור מקורות תזונתיים דלי שומן לחלבון, כגון: חזה עוף, דגים רזים ומוצרי חלב דלי שומן. 
 
 
חסרונות                                                                                 

צריכת הפחמימות הממוצעת המומלצת על פי דיאטת אטקינס היא הרבה מתחת לממוצע המומלץ בדרך כלל על ידי מומחים אחרים. המחקרים הראו שלמרות שאנשים יכולים לרדת במשקל על תכנית אטקינס, הם לא בהכרח שומרים על המשקל בטווח הרחוק, משום שדיאטה אינה מלמדת שינויים באורח חיים ברי קיימא. אנשים העוקבים אחר הדיאטה מדווחים על התכווצויות שרירים, שלשולים, חולשה כללית,  עצירות, כאבי ראש ועייפות. איגוד התזונה האמריקנית הזהיר כי כל דיאטה אשר מגבילה קבוצת מזון, בין אם מדובר בפחמימות, חלבונים או שומנים, אינה דיאטה מאוזנת.
 
 
סיכונים                                                                                  

קטואצידוסיס -  זוהי חמצת המתרחשת כאשר יש הצטברות של תוצרי הלוואי של פירוק השומן, בתנאים בהם אין מספיק גלוקוז זמין. מצב זה, במידה והינו מחריף,  יכול להיות מסוכן, עלול ליצור נזק לתאי הגוף, לגרום למחלה קשה  ואף למוות. כמות הפחמימות המומלצת בדיאטה אינה מספיקה לרוב לקיום הפעולות הבסיסיות של הגוף כגון דרישת האנרגיה עבור השרירים ומערכת העצבים. אכילת כמויות גדולות של שומן רווי, גם במצב של הפחתת משקל הגוף או הפחתת מסת השומן,  עשויה לגרום לרמות גבוהות של כולסטרול ועליה בסיכון למחלות לב וכלי דם. 
 
כמו דיאטות אופנתיות רבות, תכנית אטקינס מייצרת ומקדמת מוצרי מזון רבים הקשורות לתכנית הדיאטה שלו.  מוצרים אלה כוללים חטיפי חלבון, תוספי תזונה כגון ויטמינים ומינרלים. למרות שהתכנית טוענת נגד מזונות וחטיפים מעובדים, החברה מקדמת שימוש במוצרי התזונה שלה כדי לתמוך בירידה במשקל או בשמירה על המשקל.
 

דיאטת אטקינס