הכבד הינו האיבר הגדול ביותר בגוף האדם, משקלו באדם הממוצע 1.5 ק"ג. הכבד הינו איבר חיוני אשר בלעדיו לא ניתן לחיות. לכבד מספר רב של תפקידים, בניהם: מטבוליזם של פחמימות, חלבונים ושומנים. הכבד מאחסן ויטמינים, גליקוגן וברזל,  אחראי על נטרול וסילוק רעלים מהגוף, מייצר כולסטרול, ליפופרוטאינים, חומצות מרה ואחראי על פירוק כדוריות דם אדומות.  
אנטומיה של הכבד
הכבד ממוקם בצידו הימני של הגוף מתחת לסרעפת מימין לקיבה. 
כלי דם עיקריים בכבד
Hepatic artery - עורק הכבד מספק דם מחומצן מהריאות לכבד.
 
Portal vein - וריד השער, מספק דם ורידי לכבד, מנקז דם מורידי הקיבה, המעי הד, המעי הגס, הלבלב והטחול המתחברים ליצירת וריד השער.
 
Hepatic vein - מנקז דם ורידי מהכבד לכיוון הלב.

Common bile duct - צינור המרה, מוביל מרה הנוצרת בכבד לכיס המרה והתריסריון.
אונות וסגמנטים
כחלוקה אנטומית בסיסית הכבד בנוי משתי אונות. ניתן לחלק את שתי האונות לשמונה סגמנטים  - ארבעה לכל אונה. כל סגמנט הינו בעל אספקת דם וניקוז משלו.   
תפקידי הכבד
מטבוליזם של פחמימות:
הפיכה של פרוקטוז וגלקטוז לגלוקוז.
גלוקונאוגנזה – יצירת גלוקוז ממספר מטבוליטים, כגון: לקטט, חומצות אמינו שונות וגליצרול.
מאגר גליקוגן – כאשר רמת הגלוקוז בדם גבוהה, גלוקוז נאגר בתאי הכבד כגליקוגן. כאשר רמת הגלוקוז בדם יורדת מתחת לסף רצוי, מאגרי הגליקוגן בכבד מפורקים לגלוקוז אשר מופרש אל הדם.
 
מטבוליזם של חלבונים:    
מטבוליזם של חומצות אמינו: דאמינציה, סינתזה של חומצות אמינו לא חיוניות ופינוי חומצות אמינו אשר נמצאות בעודף.
נטרול אמוניה על ידי המרתה לאוריאה – מעגל האוריאה.
ייצור חלבוני הפלסמה - גורמי קרישה, אלבומין וחלבונים נשאים להורמונים וויטמין A.
ייצור תרכובות חנקניות כגון קריאטין.
 
 
מטבוליזם של שומנים:
יצירה ופירוק של טריגליצרידים, פוספוליפידים, וכולסטרול.  
ייצור וייצוא שומנים ואכסונם בליפופרוטאינים לשינוע לרקמות אחרות.
ייצור ואגירה של מיצי מרה בכיס המרה.
ייצור גופי קטון.תפקידים נוספים:
דה-טוקסיפיקציה של כימיקלים, נטרול רעלים, אלכוהול, תרופות והורמונים.
 
הכבד משמש כמאגר לוויטמינים מסיס שומן: A,E,D,K , הכבד ביחד עם העור והכליות משמש להפעלת ויטמין D לנגזרת הפעילה של הויטמין. הכבד משמש כמאגר ויטמין B12  ושל מינרלים כגון: אבץ, ברזל, נחושת, ומגנזיום.
 
הפרשת בילירובין – בילירובין הינו תוצר של פירוק מולקולת ההם – Heme, ומופרש מהכבד דרך נוזל המרה למעי הדק, שם הבילירובין מפורק על ידי חיידקים.


היחידה התפקודית הקטנה ביותר נקראת אונית הכבד Liver lobule . באונית הכבד, תאי הכבד – הפטוציטים, מאורגנים בצורת פלטות המופרדות על ידי סינוסים. תאי הכבד מקבלים אספקת דם מעורק הכבד וכן אספקה מוריד השער. מתאי הכבד קיים ניקוז מרה אל צינוריות מרה  - Bile cananliculi, אשר דרכן זורמת המרה אל צינור המרה  - Bile duct.  
באונית הכבד מצויים תאי קופר - Kupffer cells, אלו תאים לבנים, מקרופאגים, אשר אחראיים על השמדת כדוריות דם מזדקנות ובקטריות. 

מושגים

כבד - Liver

לפגישת היכרות ללא
התחייבות וללא תשלום

 
© כל הזכויות שמורות לבעלי האתר: ליאור שנהב. אין להעתיק, לשכפל, לפרסם, לצלם או לעשות שימוש כלשהו בתוכן עמוד זה, ללא אישור מראש בכתב מהנהלת האתר. אין להתייחס למידע באתר כאל עצה רפואית , כתחליף לעצה רפואית או כתחליף להתייעצות עם כל בעל מקצוע אחר. התוספים המתוארים אינם תרופות ואינם תחליף לתרופות. כל העושה במידע זה שימוש על מנת לטפל בעצמו או באדם אחר, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד!