תזונה קלינית - 2015

עדכוני מחקרים

טיפול במחסור בויטמין D בנשים בגיל המעבר. 
מטרת המחקר היה להשוות את ההשפעות של פלצבו, קלציפרול במינון נמוך וקלציפרול במינון גבוה על שינויים בספיגת הסידן, צפיפות עצם ומסת שריר בנשים לאחר גיל המעבר עם מחסור בקלציפרול בדם.
 
המחקר היה מסוג אקראי, כפול סמיות, מבוקר פלצבו. במחקר השתתפו 230 נשים לאחר גיל המעבר, בנות  75 שנים או צעירות יותר. רמת הקלציפרול  שנמדדה הייתה בטווח שבין  14 עד 27 נ"ג / מ"ל.   משתתפות המחקר קיבלו באקראי פלצבו, על בסיס יומי + טיפול פלצבו פעמיים בחודש, 800 יחב"ל ויטמין D3 – מינון נמוך + טיפול פלצבו פעמיים בחודש או פלצבו על בסיס יומי + טיפול של 50000 יחב"ל פעמיים בחודש – מינון גבוה.
 
ספיגת הסידן עלתה ב 1% (10 מ"ג / יום) בקבוצת המינון הגבוה אך ירדה ב 2% בקבוצת המינון הנמוך ( p = 0.005 )  וב 1.3% בקבוצת  הפלצבו ( p = 0.03 ). לא נמצאו שינויים בצפיפות העצם בעמוד השדרה, בעצם הירך, בצוואר הירך או צפיפות העצם הכללית ומסת השריר.
 
מסקנות: מתן קלציפרול במינון גבוה גרם לעליה בספיגת הסידן, אך ההשפעה הייתה קטנה ולא תורגמה להשפעה חיובית על צפיפות עצם, תפקוד שרירים ומסת שריר. ממצאי המחקר אינם תומכים בהמלצות לשמירה על רמות ויטמין D בדם ברמה של  25 עד 30 נ"ג / מ"ל או גבוהות יותר בנשים לאחר גיל המעבר. 

Karen E. Hansen, R. Erin Johnson, Kaitlin R. et al. Treatment of Vitamin D Insufficiency in Postmenopausal Women. JAMA Intern Med. 2015;175(10):1612-1621. 
לפגישת היכרות ללא
התחייבות וללא תשלום

 
עדכונים בנושא תזונה, תזונת ספורט, פעילות גופנית ואורח חיים בריא.