תזונה קלינית - 2012

עדכוני מחקרים

חולים אשר עברו ניתוח בריאטרי נמצאים בסיכון גבוה לשימוש בחומרים ממכרים.
רקע: שמם המקצועי של ניתוחים לשם הרזיה הינו "ניתוחים בריאטרים", ניתוחים אלו כוללים: קיצור קיבה על ידי טבעת, ניתוח שרוול ( כריתת חלק מהקיבה ויצירת מערב צר" או חיבור של המעי אל הושת ומעקף של הקיבה. ניתוחים אלו מבוצעים באנשים עם BMI מעל 40, אשר אמצעים אחרים לא הוכחו כיעילים עבורם למטרות הרזיה, או אנשים בעלי BMI נמוך יותר אשר נמצאים בסכנה לבריאותם בגלל עודך המשקל הניכר.  
 
מטרה: הערכת השימוש בחומרים ממכרים, לפני ואחרי ניתוח בריאטרי, עקב  ההשערה כי חולים שעברו ניתוח בריאטרי יפגינו עלייה בשימוש בסמים, אלכוהול ועישון סיגריות, על מנת לפצות על ירידה ניכרת בצריכת מזון.
 
שיטות: מחקר פרוספקטיבי. מעקב אחר בית חולים של קהילה עירונית מרכזי. סה"כ 155 משתתפים (132 נשים ו 23 גברים) שעברו ניתוח בריאטרי גויסו ממפגש מידע לפני ניתוח במרכז ניתוח בריאטרי. המשתתפים עברו ניתוח לפרוסקופי Roux-en-Y מעקף קיבה (n = 100) או ניתוח לפרוסקופי להצרת קיבה על ידי טבעת (n = 55). המשתתפים מלאו שאלונים להערכת התנהגויות אכילה ושימוש בסמים בתחילת מחקר לפני הניתוח,  1, 3, 6, 12, ו 24 חודשים לאחר ניתוח.
 
תוצאות: המשתתפים דיווחו על עלייה משמעותית בתדירות של שימוש בסמים (שילוב של שימוש בסמים, שימוש באלכוהול ועישון סיגריות, להלן 'שימוש בחומר מרוכב) 24 חודשים לאחר ניתוח. באופן ספציפי, המשתתפים חוו עלייה משמעותית בתדירות של שימוש בחומר מורכב מנקודת התחלה ועד 24 חודשים לאחר ניתוח (P = .02), כמו גם עלייה משמעותית מ1 חודש, 3 חודשים, 6 חודשים ועד 24 חודשים לאחר ניתוח (כל P ≤ .002). בנוסף, המשתתפים שעברו ניתוח מעקף קיבה דיווחו על עלייה משמעותית בתדירות של שימוש באלכוהול מנקודת התחלה ועד 24 חודשים לאחר הניתוח (p = 0.011). שיעור ההיענות לסקר היה 61% במעקב החודש הראשון , 41% בחודש השלישי, 43% במעקב של 6 חודשים, 49% במעקב 12-חודשים, ו 24% ב24 חודשי המעקב.
 
מסקנות: חולים עשויים להיות בסיכון מוגבר לשימוש בסמים בעקבות ניתוח בריאטרי. חולים שעוברים ניתוח מעקף קיבה עלולה להיות בסיכון מוגבר לשימוש באלכוהול. המחקר הינו בין הראשונים שתיעד עלייה משמעותית בשימוש בסמים בעקבות ניתוח בריאטרי באמצעות מעקב אורך.
 
 
Conason A, Teixeira J, Hsu C, Puma L, Knafo D, Geliebter A. Substance Use Following Bariatric Weight Loss Surgery. JAMA Archives of Surgery, 2012.
 
לפגישת היכרות ללא
התחייבות וללא תשלום

 
עדכונים בנושא תזונה, תזונת ספורט, פעילות גופנית ואורח חיים בריא.