תזונת ספורט - 2012

עדכוני מחקרים

דיאטות קטוגניות דלות פחמימות לטווח קצר לא השפיעו על ביצועי כוח של מתעמלי עילית אמנותיים.
רקע: למרות השימוש הגובר בדיאטות קטוגניות דלות פחמימות (VLCKD) בשליטה במשקל וניהול של תסמונת מטבולית,  יש מיעוט של מחקרים על ההשפעות של VLCKD על ביצועי ספורט. דיאטות קטוגניות עשויות להיות שימושיות בענפי בספורט הכוללים קטגוריות משקל.  
 
מטרה: מטרת המחקר הייתה לבדוק את השפעת VLCKD על ביצועי כוח מתפרץ.
 
מודל: 8 אתלטים, מתעמלי עילית אמנותיים (בגיל 20.9 + / - 5.5 שנים) גויסו. נותח הרכב הגוף וביצועי כוח מתפרץ לפני ואחרי 30 ימים של דיאטה קטוגנית. התזונה התבססה על ירקות ירוקים, שמן זית, דגים ובשר ומנות  חלבון באיכות גבוהה. כמות הפחמימות בדיאטה הייתה נמוכה ביותר ( גרמים אחדים בלבד ). במהלך VLCKD הספורטאים הונחו לבצע תוכנית אימונים רגילה. לאחר שלושה חודשים הבדיקות בוצעו לפני ואחרי 30 יום של הדיאטה הרגילה של ספורטאים (תזונה מערבית בדרך כלל,  WD  ). מודל סטטיסטי, אנובה חד כיווני עבור מדידות חוזרות.
 
תוצאות: לא נמצאו הבדלים משמעותיים בין VLCKD ו WD בכל מבחני הכוח. הבדלים משמעותיים נמצאו במשקל הגוף והרכב הגוף: אחרי VLCKD חלה ירידה במשקל הגוף (מ 69.6 + / - 7.3 ק"ג ל 68.0 + / - 7.5 ק"ג) מסת השומן (מ 5.3 + / - 1.3 ק"ג ל 3.4 + / - 0.8 ק"ג p <0.001) עם עלייה לא משמעותית של מסת שריר.
 
מסקנות: למרות החששות של המאמנים והרופאים לגבי השפעות מזיקות האפשריות של דיאטות דלות פחמימות על ביצועים אתלטיים, אין נתונים על VLCKD וביצועים כוח. ההשפעה של VLCKD על ירידה במסת השומן עשויה להיות שימושית עבור אותם ספורטאים המתחרים בענפי ספורט הכוללים קטגוריות משקל. באמצעות VLCKD עבור תקופת זמן קצרה יחסית (כלומר 30 יום) ניתן להפחית את משקל הגוף ושומן הגוף ללא השפעה שלילית על ביצועי כוח ספורטאים ברמה גבוהה.
 
  
Antonio Paoli, Keith Grimaldi, Dominic D'Agostino, et al. Ketogenic diet does not affect strength performance in elite artistic gymnasts . Journal of the International Society of Sports Nutrition 2012, 9:34 (26 July 2012).  
לפגישת היכרות ללא
התחייבות וללא תשלום

 
עדכונים בנושא תזונה, תזונת ספורט, פעילות גופנית ואורח חיים בריא.